Bez kategorii

KOGO NIE DOTYCZY TZW. „USTAWA DEZUBEKIZACYJNA”?

W dniu 5 stycznia 2017 r. została opublikowana zmiana ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tzw. ustawa dezubekizacyjna). Zmiana ta ma na celu obniżenie wysokości emerytur osobom,…

Bez kategorii

GMINA ZAPŁACI ODSZKODOWANIE ZA NIEDOSTARCZENIE LOKALU SOCJALNEGO – ALE TYLKO GDY ZOSTANIE O TYM OBOWIĄZKU POINFORMOWANA

W dniu 30 czerwca 2016 r. na łamach portalu gazetaprawna.pl pojawił się artykuł pt. „Gmina zapłaci czynsz za bezprawnie zajmowany lokal”, dotyczący odszkodowania właścicieli lokali od gminy za niedostarczenie lokali socjalnych. Przywołany tam wyrok Sądu Rejonowego w Olsztynie uwzględniający jedynie część roszczenia odszkodowawczego, przypomniał o częstym błędzie który popełniają osoby dochodzące odszkodowania od gminy. Rzeczywiście…

Bez kategorii

ODSZKODOWANIE W ZWIĄZKU Z UTWORZENIEM OBSZARU OGRANICZONEGO UŻYTKOWANIA DLA MPL „KATOWICE” W PYRZOWICACH

Poniżej przedstawiam odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Państwa pytania dotyczące odszkodowań w związku z utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach. 1. Kto jest uprawniony do występowania z roszczeniem o odszkodowanie? Uprawnieni są: właściciele, użytkownicy wieczyści oraz osoby, którym przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości (np.: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu). Wszystkie…

Bez kategorii

OSTATNIE DNI NA WYSTĄPIENIE Z ROSZCZENIAMI ODSZKODOWAWCZYM DO MPL „KATOWICE” W PYRZOWICACH

W dniu 15 września 2016 r. upływa dwuletni termin, w ciągu którego można wystąpić z roszczeniami odszkodowawczymi do Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. zarządcy Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach w związku z utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach. Przypomnijmy, czego dotyczy sprawa. W dniu 1 września 2014 r. w Dzienniku…

Bez kategorii

WSPÓLNOTY GRUNTOWE: SZANSE I ZAGROŻENIA

Instytucja wspólnot gruntowych została uregulowana w ustawie z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych. Wspólnota gruntowa jest szczególnym rodzajem współwłasności, niepodlegającym podziałowi, rządzącym się własnymi, odrębnymi zasadami. Istotą tej współwłasności jest uprawnienie osób fizycznych albo osób prawnych posiadających gospodarstwo rolne do udziału we wspólnocie w postaci korzystania z objętych nią gruntów zgodnie…

Bez kategorii

W STRONĘ NAPRAWIENIA SZKODY PRZEZ VOLKSWAGEN: PIERWSZY KROK PRZEDSIĘBIORCY

We wrześniu 2015 r. koncern Volkswagen oświadczył, że w latach 2009-2014 w samochodach z silnikiem diesel montowane było oprogramowanie podające nieprawdziwe dane dotyczące emisji spalin do atmosfery. Wada wystąpiła w samochodach marek: VOLKSWAGEN, AUDI, SKODA, SEAT. Na stronach producentów po wpisaniu numeru VIN można łatwo sprawdzić, czy działanie Volkswagena dotyczy konkretnego samochodu. Zaistniałą sytuację należy…

Bez kategorii

PTP MICROLEX PATRONEM PROJEKTU „Aktywne Wspólnoty Gruntowe”

Polskie Towarzystwo Prawne Microlex objęło patronatem projekt realizowany przez Stowarzyszenie Aktywni pt. „Aktywne Wspólnoty Gruntowe”.   Poniżej krótka notatka na temat projektu.   Stowarzyszenie Aktywni wraz z Powiatem Szydłowieckim realizuje projekt „Aktywne Wspólnoty Gruntowe”, będący kontynuacją pierwszego w Polsce projektu poświęconego wspólnotom gruntowym. Celem projektu jest zwiększenie aktywności wspólnot gruntowych z terenu woj. mazowieckiego, łódzkiego,…

Bez kategorii

FINANSOWANIE PARTII POLITYCZNYCH Z WYKORZYSTANIEM CROWDFUNDINGU

Na dzień 6 września 2015 r. Prezydent RP zarządził ogólnokrajowe referendum m.in. w przedmiocie zmiany sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa. W dyskusji istotną rolę zaczyna odgrywać crowdfunding. Nowy twór polityczny NowoczesnaPL, który popiera likwidację finansowania partii politycznych z budżetu, w celu poparcia swojego postulatu rozpoczął zbieranie darowizn na rzecz swojej fundacji (nie partii)…

Bez kategorii

KONSUMENT, JEGO PRAWA I CROWDFUNDING

W okresie od 1 lipca 2000 r. do 25 grudnia 2014 r. obowiązywała ustawa z dnia 2 marca 2000 r. o ochronie niektórych praw konsumentów oraz o odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny. Artykuł 11 ust. 1 ww. ustawy stanowił, że w umowach na odległość (m. in. przez internet) zawieranych pomiędzy konsumentami a przedsiębiorcami…

Bez kategorii

„SECRET SERVICE” I PIERWSZY TEST POLSKIEGO CROWDFUNDINGU

W ostatnich dniach wiele mówi się o fiasku reaktywacji czasopisma „Secret Service”. Fundusze na realizację projektu zostały zebrane za pomocą finansowania społecznościowego. Projekt ten okrzyknięto największym sukcesem polskiego crowdfundingu. Prześledzenie losów projektu pozwala przekonać się, czy stosowane dotychczas rozwiązania prawne gwarantują skuteczne działanie mechanizmu crowdfundingu. W sprawie zaistniał następujący stan faktyczny (wiedzę o zdarzeniu oparłem…

Bez kategorii

CZY W POLSCE MOŻE FUNKCJONOWAĆ CROWDFUNDING UDZIAŁOWY?

Przedmiotem artykułu będzie omówienie możliwości funkcjonowania crowdfundingu udziałowego w świetle obecnie obowiązujących przepisów prawa w Polsce. Przez crowdfunding udziałowy rozumiem mechanizm finansowania, polegający na wniesieniu wkładu deklarowanej wysokości przez inwestora w zamian za objęcie udziałów w spółce prawa handlowego. Do crowdfundingu udziałowego mają w szczególności zastosowanie ustawa o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych…

Bez kategorii

ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA TWÓRCY PROJEKTU CROWDFUNDINGOWEGO

Przedmiotem artykułu jest omówienie odpowiedzialności karnej twórcy projektu crowdfundingowego, dla którego prowadzona jest kampania na platformie internetowej. Nie widzę potrzeby analizowania odpowiedzialności karnej operatorów serwisów, albowiem w świetle obowiązującego prawa niezgodne z prawem karnym działanie operatora wydaje mi się mało prawdopodobne (chyba że w związku z przestępstwami karnoskarbowymi). Trudno też wyobrazić sobie działania finansującego projekt,…

Bez kategorii

SYTUACJA PRAWNA OPERATORÓW PLATFORM INTERNETOWYCH W MECHANIZMIE CROWDFUNDINGU

W tekście skupiam się na przedstawieniu stosunków prawnych istniejących pomiędzy operatem platformy i twórcą projektu oraz operatorem platformy i finansującym projekt. W mechanizmie crowdfundingu, operator zajmujący się profesjonalnym organizowaniem kampanii mających zachęcić darczyńców teoretycznie nie jest koniecznych. Jednakże w praktyce tylko podmioty posiadające strony internetowe ze znaczną liczbą wyświetleń, miałyby szanse samodzielnie prowadzić kampanię crowdfundingową….

Bez kategorii

STOSUNEK PRAWNY ISTNIEJĄCY POMIĘDZY FINANSUJĄCYM PROJEKT A TWÓRCĄ PROJEKTU W MECHANIZMIE CROWDFUNDINGU NIEUDZIAŁOWEGO

Przedmiotem artykułu jest analiza stosunku prawnego istniejącego pomiędzy finansującym projekt, a twórcą projektu w ramach crowdfundingu bezudziałowego. Początkowo planowałem zbiorczo omówić wszystkie istotne zagadnienia prawne związane z finansowaniem społecznościowym; w czasie pisania tekstu pojawiło się jednak tak wiele interesujących tematów, że ostatecznie postanowiłem podzielić tekst na kilka mniejszych części. Tak jak w poprzednim artykule dotyczącym…

Bez kategorii

NOWA USTAWA O ZASADACH PROWADZENIA ZBIÓREK PUBLICZNYCH A CROWDFUNDING BEZUDZIAŁOWY

Artykuł dotyczy wpływu ustawy z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych na uwarunkowania prawne crowdfundingu bezudziałowego (tzw. sponsoringu społecznościowego). Poniższy tekst nie obejmuje swoim zakresem crowdfundingu udziałowego czy szerzej crowdfundingu inwestycyjnego, ponieważ regulacje prawne dotyczące zbiórek publicznych nie miały nigdy bezpośredniego wpływu na te instytucje. Przez crowdfundung rozumiem mechanizm mający na celu zgromadzenie środków finansowych…

Bez kategorii

PRZYMUSOWE KONTRAKTY W SŁUŻBIE ZDROWIA DLA PIELĘGNIAREK

Nowelizacja ustawy o działalności leczniczej z dnia 15 kwietnia 2011 roku (Dz. U. Nr 112, poz. 654, z późn. zm.), która weszła w życie w dniu 1 lipca 2011 roku, wprowadziła możliwość wykonywania zawodu pielęgniarki w ramach działalności leczniczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jako indywidualna praktyka pielęgniarki – w formie tzw. kontraktów zawieranych bezpośrednio…