KOGO NIE DOTYCZY TZW. „USTAWA DEZUBEKIZACYJNA”?
W dniu 5 stycznia 2017 r. została opublikowana zmiana ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (tzw. ustawa dezubekizacyjna).
Zmiana ta ma na celu obniżenie wysokości emerytur osobom, które choćby przez jeden dzień pełniły służbę w wymienionych w ustawie cywilnych i wojskowych instytucjach i formacjach na rzecz państwa totalitarnego, tj. w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.
Jednakże zmiana ta nie dotyczy osób, które rozpoczęły służbę od dnia 12 września 1989 r., tj. nie obejmuje wszystkich tych, którzy dołączyli do służby po powołaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego.
Zgodnie z treścią art. 13c ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy, „Za służbę na rzecz totalitarnego państwa nie uznaje się służby w rozumieniu (cyt. ustawy):
1) która rozpoczęła się po raz pierwszy nie wcześniej niż w dniu 12 września 1989 r.;
2) której obowiązek wynikał z przepisów o powszechnym obowiązku obrony”.
Przepis ten został dodany na posiedzeniu Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodzinnej w dniu 13 grudnia 2016 r. W czasie posiedzenia komisji poseł Arkadiusz Czartoryski (PIS) stwierdził, cyt. „Ta poprawka konsumuje wszystkie wnioski dotyczące osób, które wstąpiły do służby już po powołaniu rządu Tadeusza Mazowieckiego”.