ODSZKODOWANIE W ZWIĄZKU Z UTWORZENIEM OBSZARU OGRANICZONEGO UŻYTKOWANIA DLA MPL „KATOWICE” W PYRZOWICACH
Poniżej przedstawiam odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Państwa pytania dotyczące odszkodowań w związku z utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania dla Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach.
1. Kto jest uprawniony do występowania z roszczeniem o odszkodowanie?
Uprawnieni są: właściciele, użytkownicy wieczyści oraz osoby, którym przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości (np.: spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu).
Wszystkie nieruchomości znajdujące się w obszarze ograniczonego użytkowania zostały wymienione w załączniku nr 30 do Uchwały Sejmiku Wojewódzkiegohttp://dzienniki.slask.eu/WDU_S/2014/4405/akt.pdf.
Pod wskazanym linkiem znajduje się spis wszystkich działek objętych OOU, wystarczy poszukać nr ewidencyjnego swojej działki.
2. Jakie są konsekwencje objęcia nieruchomości obszarem ograniczonego użytkowania?
W wyniku utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania nastąpiło ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości w OOU poprzez:
1) Usankcjonowanie negatywnego oddziaływania lotniska na środowisko, w tym hałasu lotniczego.
2) W obszarze ograniczonego użytkowania zabroniono:
- przeznaczania nowych terenów pod zabudowę mieszkaniową, a także pod szpitale, domy opieki oraz zabudowę związaną ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży,
- zmiany sposobu użytkowania budynków w całości lub części na cele mieszkaniowe, a także na szpitale, domy opieki oraz zabudowę związaną ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży,
- budowy nowych budynków mieszkalnych, a także szpitali, domów opieki, zabudowy związanej ze stałym lub wielogodzinnym pobytem dzieci i młodzieży, z zastrzeżeniem
Z tym że w obszarze ograniczonego użytkowania dopuszcza się zmianę sposobu użytkowania budynków w całości lub części na cele mieszkaniowe oraz budowę nowych budynków mieszkalnych jednorodzinnych jako towarzyszących innym funkcjom, pod warunkiem spełnienia wymagań dotyczących warunków technicznych budynków.
3) Nałożenie obowiązku zastosowania zabezpieczenia zapewniające właściwy klimat akustyczny w pomieszczeniach poprzez zwiększenie izolacyjności ścian, okien i drzwi w ścianach zewnętrznych, dachów i stropodachów zgodnie z Polskimi Normami dotyczącymi ochrony przed hałasem pomieszczeń w budynkach.
3. Jaką szkodę ponieśli właściciele nieruchomości w związku z utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania?
W wyniku utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania właścicielowi nieruchomości, co do zasady, przysługuje:
- odszkodowanie za spadek wartości nieruchomości w związku z wprowadzeniem OOU, tj. kwota, o jaką spadła wartość nieruchomości w związku z wprowadzeniem OOU, w tym ograniczeniami w korzystaniu z nieruchomości;
- odszkodowanie za konieczność dostosowania klimatu akustycznego budynku do poziomu hałasu emitowanego przez samoloty, tj. koszt nakładów koniecznych dla zapewniania odpowiedniej izolacji akustycznej w budynku: rodzaj prac, koszty projektów architektonicznych, koszty materiałów, koszty robocizny.
4. Jaka jest procedura dochodzenia odszkodowania?
W pierwszej kolejności należy wystąpić z wnioskiem do Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego S.A. zarządcy Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach do dnia 15 września 2016 r.. We wniosku należy wnieść o wypłatę odszkodowania za spadek wartości nieruchomości oraz odszkodowania za koszty dostosowania klimatu akustycznego budynku. Na podstawie naszej dotychczasowej praktyki dotyczącej tego typu spraw dotyczących portów lotniczych w Warszawie i w Poznaniu, ugodowe rozwiązanie sprawy rzadko dochodzi do skutku, przy czym kwoty proponowane przez zarządcę portu lotniczego najczęściej są niskie. W celu uzyskania pełnego odszkodowania konieczne jest wystąpienie na drogę sądową. W takim postępowaniu Sąd powołuje biegłych sądowych w celu ustalenia wysokości szkody. Ze względu na złożony charakter sprawy niezbędna jest w sprawie sądowej pomoc adwokata.